יום שני, 25 בדצמבר 2017

שתי תערוכות חדשות במוזיאון לאמנות דיגיטלית בחולון המרכז לאמנות דיגיטלית בחולון חוגג את פתיחתו המחודשת
עם שתי תערוכות חדשות
"נאו-אנדרטל"- (Neo-monumental)
המתמקדת באנדרטאות במרחב הציבורי בישראל ובנוכחות שלהן עבורנו
"כיתת אם" – (Mother class)
החוקרת את בית ספר ויצמן שפעל למעלה מ-50 שנה במתחם שכיום שוכן בו המרכז לאמנות דיגיטלית ובשיתוף בוגרי בית הספר
1960  כתת אם מחזור א  באדיבות ציפורה זלקוביץ

מיוחד לפתיחה: מופע של להקת סיסטם עאלי שחוגגת את מעבר ביתה למרכז לאמנות דיגיטלית
מוצ"ש ה-13.1.18 שעה: 20:00
נעילה:14/4/18
"נאו אנדרטל"(Neo-monumental) ו"כתת אם" (Mother class)- שתי תערוכות חדשות יציינו את פתיחתו המחודשת של המרכז לאמנות דיגיטלית  בחולון לאחר שיפוץ מקיף להנגשת המקום.
בפתיחה שתתקיים ב-13.1.18 בשעה 20:00, תופיע להקת "סיסטם עאלי" (System Ali) שהעבירה את ביתה מבת ים אל המרכז לאמנות דיגיטלית בו תמשיך לתת במה לדור חדש של יוצרים ולעודד שיתוף פעולה יצירתי בין קהילות ומקורות השראה.
במעמד זה תושק המעבדה החדשה "מקס מלאכות ומכונות" העוסקת באמנות וייצור דיגיטלי (בשיתוף קבוצת תזזית וביוזמתם של האמנים אילי לוי ואורי לוינסון).
נאו-אנדרטל (Neo-monumental)
13.1.18- שעה 20:00 -14.1.18
התערוכה "נאו-אנדרטל" (Neo-monumental) אותה אוצר אודי אדלמן (Edelman Udi),תוצג במרכז לאמנות דיגיטלית בין התאריכים: 13/1/18 – 14/4/18 והיא חלק ממחקר מתמשך (בתמיכת מפעל הפיס), שערכו יעל מסר ואודי אדלמן אודות מונומנטים ואנדרטאות במזרח התיכון, כחלק מפעילות המכון לנוכחות ציבורית הפועל במרכז.
רוב העבודות נוצרו עבור התערוכה על ידי האמנים: יוחאי אברהמי, טל אלפרשטיין ויוליה טורבן, ליאור גריידי, דרורה דומיני ופראנס לבה-נדב, אסף עברון, פנחס עשת, יעל פרנק וזוהר גוטסמן, רונה שטרן, ארכיון אדריכלות ישראל (אא"י) .
כמו כן יוצגו חומרי ארכיון הקשורים בתכנון אנדרטאות ובייצוגן הפופולרי: אנדרטאות אימפריאליות טרום הקמת המדינה, אנדרטאות לא נצחיות וכאלו שנשכחו ונדחקו מהסיפור ההיסטורי. בין היתר יוצגו תכניות לאנדרטאות שלא מומשו וממורביליה של אתרי זיכרון.
"התערוכה מתמקדת באנדרטאות במרחב הציבורי בישראל ובנוכחות שלהן עבורנו" אומר אודי אדלמן "הן נועדו לייצר סיפור משותף לקהל וקהילה מקומיים. הן מופיעות כחלק מהנוף העירוני וכניסיון ליצור מוקדי התכנסות של הנצחה וזיכרון לאומי. הן מהוות חלק מבניית האתוס הציוני ומתארות מלחמות, ניצחונות, אסונות ושכול, או מנציחות אירוע או אדם בודד.
האמנים הוזמנו להגיב לאופיין הציבורי המיוחד של האנדרטאות, כמו גם לסיפור ההיסטורי שהן מבקשות לייצר. בעבורם הופכות האנדרטאות לחומר גלם לעיסוק עכשווי בהיסטוריה, זיכרון ומיתוס, כמו גם עיסוק הבוחן את החומריות שלהן, צורתן וחוויתן".
בין העבודות :
"יער המגינים" (שם זמני) של האמן יוחאי אברהמי, שלוש דמויות אנושיות המוצבות מול הצופה בקצהו של מבנה טלסקופי גדול המתבוננות מבעד למערבולת אנדרטאות ומייצרות נקודת מבט מהאנדרטה כלפי חוץ. הדמויות מתגלות בדומה למלאך ההיסטוריה כפי שתואר על ידי ולטר בנימין, הצופה מחוץ למאורעות הזמן בהתרחשות הקטסטרופלית של הקיום האנושי. בו בזמן מתחוללת החלפה בין הדמויות לבין הצופה המעוררת מחדש את השאלה ממה בעצם עשויות אנדרטאות וכיצד הזהות האישית מאפשרת את משמעותן.
האמן ליאור גריידי חוזר לסיפור 'תימני כנרת’, שהתיישבו בכנרת בתחילת המאה ה–20, חיו ועבדו בה, ותרמו לפיתוחה, אך לא התקבלו כשווים על ידי ראשי היישוב והארגונים היהודיים. הם  אולצו לעזוב את ביתם ועברו לכפר מרמורק. מתוך געגוע לביתם הקודם, נטעו עשרות עצי דקל בצמוד לבתים החדשים כאנדרטה ועדות לבית שהיה.  גריידי עוסק באופיו החריג של הדקל כאנדרטה המשתנה תמידית ומשוכפלת באופן אישי וקבוצתי במרחב כך שאפשר לראות בשכונה כולה מונומנט זיכרון.
מונומנטליז (Monumentalise) הוא פרויקט מתמשך המשותף לאמניות טל אלפרשטיין ויוליה טורבן -החוקר הנצחה דרך היחס בין הגוף האנושי לאנדרטאות. בבניה מחודשת של צורות מונומנטליות בעזרת גופים חיים מתגבשת כוראוגרפיה לאקט הנצחה בר חלוף.
קירבה – עבודתן של דרורה דומיני ופראנס לבה-נדב- כעשור וחצי לאחר פרסום ספרן "כל מקום, נוף ישראלי עם אנדרטה" (2002) אשר בו צילמו וחקרו אנדרטאות ברחבי הארץ, חוזרות האמניות לאנדרטת "עבודה והגנה" של הפסלת בתיה לישנסקי (1937) הנמצאת ביער חולדה. האנדרטה מוצבת מעל קברו של אפרים צ'יזיק.
סדרת תצלומים זו מתמקדת בשלוש דמויות, אפרים צ'זיק שנהרג בקרב על חולדה ב1929, אחותו שרה צ'זיק מחללי הקרב על תל חי ב-1920 ודמות שלישית שעל זהותה חלוקות הגרסאות: גרסת הפסלת הרואה בה סמל לחייל האלמוני או הגרסה האחרת הטוענת שמדובר בבנימין מונטר שנהרג בעודו מגן בגופו על שרה. 
האנדרטה החלה להיבנות בחולדה ב-1929 והושלמה בשנת 1937. מעט מוקדם יותר הוקמה אנדרטת האריה השואג בתל חי בידי אברהם מלניקוב (1934). שתיהן נחשבות לראשית ההנצחה באמצעות פסול מונומנטלי בקרב היישוב בארץ ישראל.
ללא כותרת (סדרה R) - אסף עברון -יחידת חומה ניצבת בסביבה מדברית על הדרך לירוחם. נשכחת, בלתי מזוהה, אינה חוצצת בין דבר לדבר. הנוכחות המזדמנת שלה מתגלה כהופעה שלא מהמקום הזה. זהו אובייקט המזכיר בממדיו ובפרופורציות שלו את המונולית המופיע ב"אודיסיאה בחלל" של סטנלי קובריק. בסרט, זהו עצם בלתי מזוהה ובלתי חדיר, ספק המקור והמובן של הקיום בכלל. הזרות והחריגות הזו דומה לאופנים בהם אנדרטה מונחת במרחב הציבורי, דורשת את חריגותה. המבט הצילומי והסיבוב מסביב לאובייקט הבלתי חדיר, רק מחדדים זיהוי זה. בכל תצלום עברון התערב בפלטת צבעי האובייקט שאומר היה להתחבר לנוף המדברי, מהלך שמדגיש את חוסר האפשרות להשתלבותו במרחב זה.

התערוכה "כתת אם"
פתיחה: מוצ"ש ה-13 בינואר 2018 בשעה 20:00
תערוכה שנוצרה בתהליך של חמישה חודשים במרכז לאמנות דיגיטלית כחלק מעבודת מוזיאון ג׳סי כהן השלם, שהוקם בשנת 2016 על ידי האמנים אפי ואמיר ביחד עם צוות של תושבים מהשכונה.
צוות המוזיאון והאמנית גל לשם(Gal Lessem ), המובילה את הפרויקט בחרו להתמקד בנושא בית היסודי ויצמן- שפעל בשכונה בין השנים 2012-1958 ובו שוכן כיום המרכז לאמנות דיגיטלית.
לעבודה על התערוכה  גויסו בוגרי בית הספר : פיני קרון, שלמה זולטי, רחל סביליה, רות ציפרוט, פנינה רידלר, אילנה פרטוש, לאה אספיס, סימה (סיסי) פרטוש, רונית פרטוש וזאב שוורץ ועוד.
התערוכה בוחנת  את ההיסטוריה של בית הספר דרך מפגשים מהם עולים זיכרונותיהם של תלמידים ומורים. במרכז עומד היחס בין גלי ההגירה השונים לבין בית הספר כאתר חניכה לתוך התרבות הישראלית, כאשר לזיכרון היה תפקיד מרכזי במפגשים.
במרכז התערוכה, סיור קולי המורכב מזיכרונותיהם של תלמידי ומורי בית הספר ששיתפו את חוויותיהם מזמנם בויצמן . שלושת מסלולי הסיור ממפים כל אחד, היבט אחר של היסטוריית בית הספר: התרבותי, הלימודי והבין-אישי.
לצד הסיור הקולי מוצגות בתערוכה תמונות מארכיון בית הספר ומספר עבודות וידיאו וטקסטיל המטילות אור על פרקטיקות שונות מחיי בית הספר ומשמעותם החברתית וההיסטורית. הקולות השונים בתערוכה מעלים תמונה מורכבת של בית הספר ועברו.
 שושנה שהגיעה מרומניה לכיתה ב׳ מתארת את תקופת לימודיה כך: "תשעים אחוז מהכיתה היו עולים חדשים. לא היה את הקטע הזה של עולים חדשים שבזו לנו כי כולנו היינו באותה סירה וזה היה כור היתוך נהדר. כל הערכים שלנו, כל האהבות הראשונות, כל המקום שלך בחברה, הכל התחיל כאן".
זיכרונותיה המרכזיים של תקווה, שלמדה בבית הספר באותם שנים, שונים בתכלית:
"הם לא ידעו להכיל אותנו. לא הייתה להם הכלה לעדות המזרח. להורים לא הייתה שפה, הם לא התאקלמו. לא קיבלנו שום עזרה, היינו צריכים להיתקע עם החומר ולא התקדמנו מספיק. עשו אתנו הרבה טעויות. לא השקיעו, לא דרבנו, לא דחפו".
ההסתכלות אחורה מתוך הזיכרונות מאפשרת התבוננות על בית הספר הספציפי בהקשר של מערכת החינוך בארץ במובנים רחבים יותר. הזיכרונות שהשתמרו מגלים את ההבדלים בין הפרספקטיבות השונות של הנזכרים ומעידים על היחסים המורכבים בין הזיכרון האישי, הקולקטיבי והלאומי.

המרכז לאמנות דיגיטלית- The Israeli Center for Digital Art
האמוראים 4 ג'סי כהן חולון - Address: 4 Ha'Amoraim St. Holon
03-5568792
info@digitalartlab.org..il
התערוכה תוצג בין התאריכים: 13/1/18 – 14/4/18
שעות חדשות
יום ג' 20:00-16:00
יום ד' 18:00-14:00
יום ה' 18:00-14:00
יום שבת 15:00-11:00
הכניסה ללא תשלוםאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תגובות

Subscribe

תוויות

2017 אוכל אוליב אומנות אופנה אופרה אופרה לילדים אוקטוברפסט אוריגמי אוריגמי ישראלי 2 אורית אדר בכר אושילנד אטרקציות אייס מול אייסמול אילת איפור אירועי סיום פסטיבל בשביל היין ה-8 אירועים אלונית אמריקן קולוני אנדלוסית אסף מור יוסף אפריל אקולוגיה ארבעה משלים ומלכה ארוע ארועי פסח ארועים ארועים חינם ארכיאולוגיה של זיכרון אשדוד בול בורגר קינג בוריס אייפמן בילוי ביקורת סרט בירה בית הקונפדרציה בית שיח נשים בלט בציר 24 בשביל היין ה-8 בשר בתי קפה ג'ירו גבעת עסה גולגלות גינוסר גליל גליל מערבי גלריה גלריה בגליל גלריה חולון גן סיפור חדש גשר דאנס 2017 דג על הדן דגים דולפין ים דומינוס דון ג'ובני דון קרלו דוקומנטרי דיאגילב דיאלוג עם הזמן דידו ואניאס דיוקן השואה כיצירה ספרותית האופרה פאוסט האלווין הארנולפינים הביאנלה של ירושלים הגן הבוטני הגן הבוטני בירושלים הגרלה הופעה הופעות הוראות הפעלה החלקה אומנותית החלקה על הקרח המבורגר המבורגרים הפנינג הפנינג תרמילאות הצגה הצגות הצגות פורים הצגת ילדים הקץ של עץ הרצאה הרצאות הרצליה השרון התזמורת האנדלוסית וולנטיינז וולנטיינס ורדי ורטיגו ורתר זובין מהטה זכרון לציון זמר חג חגי תשרי חגיגה חגים חדשות חודש האזרח הותיק חודש הגאווה חווית קולנוע חולון חופש חורף חינם חיפה חלב אם חלה חלום ליל קיץ חמת גדר חנוכה חרמון ט"ו באב ט"ו באב ברמת רחל ט"ו בשבט טאיה טיול טיולים טלויזיה טרמפולינות יגאל בשן יום האשה יום האשה בתיאטרון גשר יום המוזיאונים יום המעשים הטובים יום העצמאות יום השואה יום ירושליים יום ירושלים יום כדור הארץ יין ילאדינו ילדים ינואר יס פלנט יקב יקב אמפורה יקב נטופה ירושלים ירושלים והסביבה ירח מנייר יריד הספרים הבינלאומי 2017 יריד ספרים ישראל כביש 90 כברי כוחו של גורל כינור כליזמר כפר ביקרתם כפר בלום כריסטמס כרמן כשר כתום לא כשר לדינו לה גאזטה להקת המחול הקיבוצית להקת המחול סאו פאולו לוקה צ'יארלה ליזט אלפונסו ליל המדענים 2017 לילה לבן למטייל מאפייה מבוגרים מבצע מבצעים מדיטק מדיטק חולון מה עושות האיילות מהותי מוביקס מודיעין מוזיאון מוזיאון האיסלאם מוזיאון האסלאם מוזיאון הילדים מוזיאון המדע מוזיאון המדע בירושלים מוזיאון העיצוב מוזיאון העיצוב בחולון מוזיאון חולון מוזיאון טיקוטין מוזיאונים מוזיקה מוטורוק מוסיקה מוסיקה קלאסית מופע מופעים בבית הקונפדרציה מזוודות מחול מטבע הדברים מטולה מינוי מלון מלון יולדות מלון רימונים חוף התמרים מלונות מנרה מסיבה מסיבות בסקיי ג'אמפ מסעדה מסעדות מסעדת שף מעלית הזמן מפגשים מצור מרוץ מרחצאות מרכז הארץ מרץ משפחות מתנות נהריה נוער נופש נטול גלוטן נטופה נטיעות ניטן תאי נסיעות נשים נשף מסכות נתניה סאונד סדנאות סדנאות אוריגמי בפסח סדנאות בישול לילדים סדנה סדנת בישול סדנת נקניקיות סוזן דלל סוכות סושי סטנדאפ סיור סיור והצגה סיורים סילבסטר סימפונט רעננה סינמטק סינמטק חולון סינמטק ירושלים סלומה ספא ספורט ספר ספרות סקיי ג'אמפ סרט סרטים עדלוידע עוגות עוגיות המלח של סבתא סולטנה עונה חדשה עונת 2017-2018 באופרה הישראלית עיון עיצוב עכו עמק המעיינות עפיפונים עצמאות עראיס פאוסט פארק טרמפולינות פופאפ פורים פורים בנטופה פורים בסקיי ג'אמפ פיליפ פסקוואה פינגוין פינה באוש פיסול פיצה פלמנקו פלנמקו פמיניזם פנאי פסח פסח 2017 פסח בגליל המערבי פסח בחרמון פסח במוזיאון הישראלי פסח ברובע היהודי פסטיבל פסטיבל ארטישוק ירושלמי פסטיבל בירה פסטיבל האופרה בעכו פסטיבל האשה בחולון פסטיבל הולגאב פסטיבל היין ה-8 פסטיבל טעם הכפר פסטיבל ימי זמר בחולון פסטיבל ישראל פסטיבל ישראל ירושלים 2017 פסטיבל כרמים וטעמים פסטיבל סולם יעקב פסטיבל צלילי ילדות פסטיבל קאן פסטיבל קולנוע פסטיבל קולנוע פרנקופוני פסטיבל שיר השירים פסטיבלים פעילויות פעילויות חינם פעילות פעילות ערב פרימה מילניום רעננה צובה צוק מנרה צייר לי כסא צילומים צעירים צפון צפון הארץ צרכנות צרפת צרפתי קבב קהילה קולינריה קולנוע קומדיה קומיקס קונצרט קונצרט אופרה קונצרט לילדים קיטנה קיטנות קייטנות קייקים קיץ קיץ 2017 קיץ בסקיי ג'אמפ קיר טיפוס קניון קפה קפה לואיז קפה קר קצרין קרוז קריטורה קריקטורה קרית שמונה קרקס קרקס פלונרטין ראש הנקרה ראש השנה ריקוד רמנגאר רמת רחל רענה רעננה שאון חורף שבוע אמנות ומח שבועות שבועות בורטיגו שופינג שייט שירה שעת אופרה לילדים תזמורת תחרות תחרות החלקה אומנותית תיאטרון תיאטרון בובות תיאטרון חולון תיירות תל אביב תל אביב והמרכז תל אביב והסביבה תמר ונתנאל תן למילים תן למלים תערוכה תערוכה חפצים ישנים תערוכות תערוכת האופניים תערוכת חוצות תערוכת יחיד תפריט חדש תרבות תרופות תרמילאות accrorap BBB IBIS NCL sky jump VR Station

Flickr