יום שלישי, 13 בפברואר 2018

יומני היקר - תערוכה חדשה בחולון"יומן אישי משמש לרישום אירועים, רגשות ומחשבות של בעל היומן. הכתיבה ביומן מתבצעת באופן שוטף. הכתיבה ביומן נחשבת פרטית, והצצה ליומן של אדם אחר נחשבת מעשה לא מקובל. אולם לעיתים יומנו של אדם משמש כעדות על חייו ואישיותו" (ויקיפדיה)

יומני היקר
תערוכה חדשה במסגרת העונה הישראלית לעיצוב, חולון
העוסקת ביומנים אישיים, חלקי זיכרונות ובפרשנותם של מעצבים ואמנים ליומן כחפץ או כרעיון.
יומנים ויזואליים של אמנים-  סדרות ציורים וצילומים המהווים יומן אישי ויומנים אישיים של דמויות מוכרות
היומן הסודי ממחנה הריכוז של האמן יוסף באו ואשתו רבקה, פרויקט התרנגולות של האמן הבינלאומי קואן ון מכלן, "מזל טוב, יומני הראשון" של המאייר החלוץ מ.אריה,יומן של האמן רוסלו שמריה,יומן בית חולים של האמנית הגרמנייה אולריקה פיש, דפים מיומן של נעמי שמר, ורדה רזיאל ז'קונט ועוד  
בהשתתפות כארבעים מעצבים, אמנים, אנשי תרבות ואחרים
אוצר דר' גיא מורג צפלביץ'

17.3.18 - 20.5.18 
גלריית המשכן בית מאירוב
חולון
 קריסטין אומרסדוטיר-צילום דב שכטר


"יומני היקר" - היא תערוכה חדשה שתפתח במסגרת העונה הישראלית לעיצוב חולון בגלריית המשכן בית מאירוב  ותתקיים בתאריכים 17.3.18 - 20.5.18.

במרכז התערוכה נמצא היומן האישי, אותו פריט המשמש עדות לחייו, אישיותו, כישוריו היצירתיים, מחשבותיו הכמוסות, זיכרונותיו, רעיונותיו ורשמיו של אדם. הוא משמש גם לתיעוד חיי היום-יום, אם לעתיד או לעבר. יש המנהלים יומן יומי מסודר ויש הכותבים אותו על חלקי דפים ובמכתבים, יש המציירים אותו ויש המעצבים אותו.

התערוכה תציג יומנים של אנשי חברה ותרבות מהארץ ומהעולם, וכן יומנים שהם פרשנותם של מעצבים ואמנים ליומן כחפץ או כרעיון.

אוצר: דר' גיא מורג צפלביץ'.

חמישה חלקים בתערוכה ובהם יוצגו:
יומנים ויזואליים של אמנים-  סדרות ציורים וצילומים המהווים יומן אישי, שנוצרו מראשיתן למטרה זו.
מעצבים ואמנים המתייחסים ליומן כרעיון.
עיצובי כריכות ליומנים ע"י מעצבים ואמנים מתחומים שונים.
יומנים אישיים – ובהם לדוגמה: דף מיומנה של נעמי שמר, יומניה של ורדה רזיאל זק'ונט, יומנים מזמן השואה של יוסף ורבקה באו ורבים אחרים. 
יומנים שנוצרו ע"י אמנים מהארץ והעולם כחלק מפרויקט פושטית, פרויקט אמנותי מתמשך של אוצר התערוכה גיא מורג צפלביץ' ובו מאות אמנים ומעצבים מהארץ והעולם קיבלו מחברת "של פעם" ויצרו בה יצירת אמנות. חלקם כתבו או ציירו יומן. יומנים אלו יוצגו כאשר הם פתוחים בדף נבחר, תוכנם כולו צולם וניתן יהיה לדפדף בהם במסך מגע שיוצב לידם.

בין היומנים/עבודות בתערוכה: 

"מאיה אטון- 2018" מבחר ציורי עפרון שיצרה אטון בשנה האחרונה, לציון 200 שנים לצאתו לאור של הספר "פרנקנשטיין" מאת מרי שלי. היומן מכיל 80 רישומי עפרון עדינים ומדויקים המתפקדים הן כיומן שבועי ואישי והן כספר אמן. אטון חילקה את היומן ל-12 חודשים ול-57 שבועות.( מאיה אטון, בוגרת לימודי המשך ותואר ראשון, בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב. זוכת פרס לעידוד היצירה 2012, פרס ע"ש אוסקר הנדלר 2010, גלריה קיבוץ לוחמי הגטאות, פרס האמן הצעיר 2008, פרס עודד מסר לאמן צעיר  2007.)
"מזל טוב, יומני הראשון- שנות הששים"  של אריה מוסקוביץ'- מ.אריה .

בשנות הששים אייר מוסקוביץ', מבכירי המאיירים הישראלים, אלבום בו יכולים הורים לעקוב התפתחות ילדם, מרגע לידתו ועד בר המצווה שלו. הספר הפך למתנת לידה מקובלת וליווה את שנותיהן הראשונות של רבבות משפחות . בתערוכה יוצגו דפים ובהם איורים מקוריים ומרהיבים של מוסקוביץ' מתוך אלבום זה. (במהלך הקריירה הענפה שלו  אייר יותר מ-1000 ספרים ובהם: קופיקו, הספורטאים הצעירים, הבלשים הצעירים, צ'יפופו, תוכידס, דנידין הרואה ואינו נראה, חסמב"ה).

רבקה ויוסף באו- "העולם ואני" ו"בשם אלוהים!"  יוסף ורבקה באו הכירו בתוך מחנה הריכוז פלאשוב, סיפור אהבתם הונצח בסרט "רשימת שינדלר" בסצנה המתארת את מעברו של יוסף (מחופש לאישה) למחנה הנשים, שם התחתנו בסתר.  שני היומנים שנכתבו בסתר-"העולם ואני" ספר שירים וציורים ממחנה הריכוז שכתב יוסף באו לרבקה ו"בשם אלוהים!" - מנהלים רומן סודי ביניהם. 

ספר השירים של באו נכתב בפולנית על ניירות בדלי סיגריות שהושלכו על ידי הגרמנים. את הניירות הוא הדביק והפך לספרון שבו שירים וציורים, שאינם מתייחסים לחיים במחנה אלא לחיים הנורמליים מחוצה לו. היומנים של רבקה נכתבו בסתר במשך 20 שנה ומתייחסים לקורותיה בשואה ובישראל. (בישראל היה יוסף אמן רב תחומי-צייר, חלוץ האנימציה בארץ, מראשוני הגרפיקאים, סופר ומשורר. לאחר מותו גילו בנותיו שהיה איש מוסד וזייף תעודות למרגלים, ביניהם עבור אלי כהן וגם עבור כל הצוות שיצא לתפוס את אייכמן וגם עבור אייכמן כשהביאו אותו ארצה).

קרן שפילשר- הסדרה "מלכת -הכיתה"-  סדרת יומנים אישיים שצויירו בשנת 2005 ועוסקת באוטוביוגרפיה הפרטית שלה. שפילשר, שבבית הספר הייתה הילדה הג'ינג'ית, הדחויה, זו שלא הוזמנה למסיבות, הושפעה רבות ממקרים אלו. עשרים שנה מאוחר יותר הפכו היומנים לתערוכת הדגל שלה :"מלכת -הכיתה" בה ניסתה להתעמת ולבחון את העבר והווה שלה. הדפים מצוירים בעיפרון וכתובים בצורת "יומן פרטי" בכיתוב עגול וילדותי . עוד בתערוכה "ספר לבן" שבו במהלך שנת 2012 תיעדה קרן בציור ובטקסט רגעים שונים בחייו של בנה הבכור בן מלידתו ועד מלאת לו שנה.

קרן תגר- קיץ 2015- מבוסס על ספרי סקיצות שצויר בהם בכל יום במשך מספר חודשים בשנת 2015. הסקיצות הם הגרסה המצוירת של היומן הכתוב, וככאלה הם נמצאים על התפר שבין העולם לעולם הדמיון, בין האוטוביוגרפי לבדיוני ובין הסודי לזה שרוצה להתגלות. עם פרוק הדפים הכרוכים ותלייתם על הקיר מתבטלת המשמעות שנוצרת כמו בעל כורחה מעצם הדפדוף בספר. כקבוצה גדולה של רישומי דיו בודדים, הם מבטאים חיפוש כפייתי אחר דרך תיאור והבנה של מציאות נפשית.

רוסלו שמריה, יומן שעיצב בטכניקה מעורבת. לדבריו היומן הוא ניסיון להתפתחות תמידית באופן שיתקיים בעתיד כזיכרון למסע שלו וכחלק מהטבע וכיצירה כתובה של העולם. (רוסלו שמריה, בוגר שנקר במגמת אפנה. מעצב ארט, תלבושות ותפאורה לסרטים ומחול, בעל מותג לעיצוב תיקים, עיצב בגדים להופעתה של מדונה בישראל במסגרת סבב ההופעה MDNA בשנת 2012. כתר שעיצב במסגרת שנות ה-60 לשלטונה של המלכה אליזבת ה-2 נרכש לאוסף הפרטי של המלכה האנגלייה). 

קואן ון מכלן ,אמן יוצא דופן בשדה האמנות הבינלאומית שמוביל כבר יותר מעשור את ה" Cosmopolitan chicken project" ועוסק בעיקר בהכלאה של זני תרנגולות שונים. על ידי יצירת תתי זנים וגיוון הזן הוא לומד ומלמד על השוני והדימיון שבין בני האדם.
במחברת מתאר ון מכלן את שגרת יומו, את הניסויים אותם ערך בתקופת העבודה עליה ועוד. בין שאר החומרים אתם עבד על היומן ניתן לציין קליפות ותכולת ביצים, קולאז'ים ועוד.

קריבטין אומרסדוטיר, איסלנד, "כמעט יומן, כמעט משהו אחר. אולי יומן של משוגע". קריבטין היא משוררת, עיתונאית, סופרת ואמנית. ביומן שלה, המצויר בעפרונות צבעוניים ורגילים, פורשת את חייה בכפר קטן המרוחק מכל עיר גדולה. היא מציירת בעיקר את עצמה בסצנות שונות וכותבת עליה ועל כפרה

אולריקה פיש- גרמניה, יומן זאוברברג - ברלין-אוגוסט 2013,- זמן קצר לאחר שקיבלה אולריקה פיש את המחברת במסגרת פרוייקט "פושטית", מצאה את עצמה בבית חולים בגלל פציעה. כך התחיל "יומן זאוברברג". הימים בבית החולים היו מעוררי השראה יותר מכפי שחשבה. מסביב לבית החולים היה גן יפה, מקום טוב לחגוג את החיים עם חבריה ומעניין מספיק כדי ללמוד את המגוון של החברה על ידי מפגש עם חולים אחרים והאזנה לסיפוריהם. היומן מילא את עצמו בתוך כמה ימים.

בין משתתפי התערוכה: שחר אבנט, גילת אורקין, מאיה אטון, אוהד אלימלך, יפתח גזית, רונן וסרמן, רותם זיסמן כהן, יונתן מונג'ק, נעמי מערבי, גיא משעלי, סטודיו מדוזה, אריה מוסקוביץ', אילנית נאוטרה, סמי די, אמיר פולק, מיכל פולק, רונן רז, ורדה רזיאל ז'קונט, סיוון שטרנבך, נעמי שמר, רוסלו שמריה, קרן שפילשר, ננה שרייר, קרן תגר, אולריקה פיש, קריבטין אומרסדוטיר, איסלנד, קואן ון מכלן ועוד רבים.

17.3.18 - 20.5.18 
גלריית המשכן בית מאירוב
רח' הרצפלד 31, חולון. טל: 03-6516851
שעות פתיחה: ג', ד', ה' 17:00-20:00; ו' ושבת 10:00-13:00
הכניסה לגלריות העירוניות בחולון ללא תשלום


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תגובות

Subscribe

תוויות

2017 אוכל אוליב אומנות אופנה אופרה אופרה לילדים אוקטוברפסט אוריגמי אוריגמי ישראלי 2 אורית אדר בכר אושילנד אטרקציות אייס מול אייסמול אילת איפור אירועי סיום פסטיבל בשביל היין ה-8 אירועים אלונית אמריקן קולוני אנדלוסית אסף מור יוסף אפריל אקולוגיה ארבעה משלים ומלכה ארוע ארועי פסח ארועים ארועים חינם ארכיאולוגיה של זיכרון אשדוד בול בורגר קינג בוריס אייפמן בילוי ביקורת סרט בירה בית הקונפדרציה בית שיח נשים בלט בציר 24 בשביל היין ה-8 בשר בתי קפה ג'ירו גבעת עסה גולגלות גינוסר גליל גליל מערבי גלריה גלריה בגליל גלריה חולון גן סיפור חדש גשר דאנס 2017 דג על הדן דגים דולפין ים דומינוס דון ג'ובני דון קרלו דוקומנטרי דיאגילב דיאלוג עם הזמן דידו ואניאס דיוקן השואה כיצירה ספרותית האופרה פאוסט האלווין הארנולפינים הביאנלה של ירושלים הגן הבוטני הגן הבוטני בירושלים הגרלה הופעה הופעות הוראות הפעלה החלקה אומנותית החלקה על הקרח המבורגר המבורגרים הפנינג הפנינג תרמילאות הצגה הצגות הצגות פורים הצגת ילדים הקץ של עץ הרצאה הרצאות הרצליה השרון התזמורת האנדלוסית וולנטיינז וולנטיינס ורדי ורטיגו ורתר זובין מהטה זכרון לציון זמר חג חגי תשרי חגיגה חגים חדשות חודש האזרח הותיק חודש הגאווה חווית קולנוע חולון חופש חורף חינם חיפה חלב אם חלה חלום ליל קיץ חמת גדר חנוכה חרמון ט"ו באב ט"ו באב ברמת רחל ט"ו בשבט טאיה טיול טיולים טלויזיה טרמפולינות יגאל בשן יום האשה יום האשה בתיאטרון גשר יום המוזיאונים יום המעשים הטובים יום העצמאות יום השואה יום ירושליים יום ירושלים יום כדור הארץ יין ילאדינו ילדים ינואר יס פלנט יקב יקב אמפורה יקב נטופה ירושלים ירושלים והסביבה ירח מנייר יריד הספרים הבינלאומי 2017 יריד ספרים ישראל כביש 90 כברי כוחו של גורל כינור כליזמר כפר ביקרתם כפר בלום כריסטמס כרמן כשר כתום לא כשר לדינו לה גאזטה להקת המחול הקיבוצית להקת המחול סאו פאולו לוקה צ'יארלה ליזט אלפונסו ליל המדענים 2017 לילה לבן למטייל מאפייה מבוגרים מבצע מבצעים מדיטק מדיטק חולון מה עושות האיילות מהותי מוביקס מודיעין מוזיאון מוזיאון האיסלאם מוזיאון האסלאם מוזיאון הילדים מוזיאון המדע מוזיאון המדע בירושלים מוזיאון העיצוב מוזיאון העיצוב בחולון מוזיאון חולון מוזיאון טיקוטין מוזיאונים מוזיקה מוטורוק מוסיקה מוסיקה קלאסית מופע מופעים בבית הקונפדרציה מזוודות מחול מטבע הדברים מטולה מינוי מלון מלון יולדות מלון רימונים חוף התמרים מלונות מנרה מסיבה מסיבות בסקיי ג'אמפ מסעדה מסעדות מסעדת שף מעלית הזמן מפגשים מצור מרוץ מרחצאות מרכז הארץ מרץ משפחות מתנות נהריה נוער נופש נטול גלוטן נטופה נטיעות ניטן תאי נסיעות נשים נשף מסכות נתניה סאונד סדנאות סדנאות אוריגמי בפסח סדנאות בישול לילדים סדנה סדנת בישול סדנת נקניקיות סוזן דלל סוכות סושי סטנדאפ סיור סיור והצגה סיורים סילבסטר סימפונט רעננה סינמטק סינמטק חולון סינמטק ירושלים סלומה ספא ספורט ספר ספרות סקיי ג'אמפ סרט סרטים עדלוידע עוגות עוגיות המלח של סבתא סולטנה עונה חדשה עונת 2017-2018 באופרה הישראלית עיון עיצוב עכו עמק המעיינות עפיפונים עצמאות עראיס פאוסט פארק טרמפולינות פופאפ פורים פורים בנטופה פורים בסקיי ג'אמפ פיליפ פסקוואה פינגוין פינה באוש פיסול פיצה פלמנקו פלנמקו פמיניזם פנאי פסח פסח 2017 פסח בגליל המערבי פסח בחרמון פסח במוזיאון הישראלי פסח ברובע היהודי פסטיבל פסטיבל ארטישוק ירושלמי פסטיבל בירה פסטיבל האופרה בעכו פסטיבל האשה בחולון פסטיבל הולגאב פסטיבל היין ה-8 פסטיבל טעם הכפר פסטיבל ימי זמר בחולון פסטיבל ישראל פסטיבל ישראל ירושלים 2017 פסטיבל כרמים וטעמים פסטיבל סולם יעקב פסטיבל צלילי ילדות פסטיבל קאן פסטיבל קולנוע פסטיבל קולנוע פרנקופוני פסטיבל שיר השירים פסטיבלים פעילויות פעילויות חינם פעילות פעילות ערב פרימה מילניום רעננה צובה צוק מנרה צייר לי כסא צילומים צעירים צפון צפון הארץ צרכנות צרפת צרפתי קבב קהילה קולינריה קולנוע קומדיה קומיקס קונצרט קונצרט אופרה קונצרט לילדים קיטנה קיטנות קייטנות קייקים קיץ קיץ 2017 קיץ בסקיי ג'אמפ קיר טיפוס קניון קפה קפה לואיז קפה קר קצרין קרוז קריטורה קריקטורה קרית שמונה קרקס קרקס פלונרטין ראש הנקרה ראש השנה ריקוד רמנגאר רמת רחל רענה רעננה שאון חורף שבוע אמנות ומח שבועות שבועות בורטיגו שופינג שייט שירה שעת אופרה לילדים תזמורת תחרות תחרות החלקה אומנותית תיאטרון תיאטרון בובות תיאטרון חולון תיירות תל אביב תל אביב והמרכז תל אביב והסביבה תמר ונתנאל תן למילים תן למלים תערוכה תערוכה חפצים ישנים תערוכות תערוכת האופניים תערוכת חוצות תערוכת יחיד תפריט חדש תרבות תרופות תרמילאות accrorap BBB IBIS NCL sky jump VR Station

Flickr