יום שני, 5 במרץ 2018

תערוכות אביב 2018 במוזיאון הקומיקסהמוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס (The Israeli Cartoon Museum), חולון מציג:

תערוכות אביב 2018

"כמו דג במים" ((Like a fish in the water

על דגים, אנשים ומה שביניהם (About fish, people and everything in between in Dudi Shamay's work)


תערוכה של המאייר והקריקטוריסט דודי שמאי ((Dudy Shamay המציגה את "סדרת הדגים" ואת עבודותיו לאורך השנים (אוצר: ערן ליטוין Eran Litvin)

"קריקטורה במדים" (Cartooniforms)

התחרות הדו-שנתית לקריקטורה הומוריסטית ע"ש פרידל שטרן.
התחרות השנה בסימן "קריקטורה במדים" שבה  יוצגו עשרות קריקטורות בנושא הצבא -שצוירו בידי משתתפי התחרות לצד יצירותיה של פרידל שטרן (אוצרת: מורן פרל קונסטנטין (Moran Perel Konstantin)

 
"קווים לדמותנו"

 תערוכת ה-70 לעצמאות ישראל Celebrating Independence 70 between the lines (אוצר: ניסים חזקיהו)

תאריכים: 28.3.18 – 01.09.18

תערוכה- קריקטורה במדים קרדיט לדימוים פרידל שטרןהמוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון יפתח בחודש מרץ הקרוב שלוש תערוכות חדשות: "כמו דג במים"- על דגים, אנשים ומה שביניהם ביצירתו של דודי שמאי שאותה אוצר ערן ליטוין, "קווים לדמותנו", תערוכת ה-70 לעצמאות ישראל שאוצר ניסים חזקיהו ו"קריקטורה במדים", התחרות הדו-שנתית לקריקטורה הומוריסטית ע"ש פרידל שטרן שאוצרת מורן פרל קונסטנטין.

התערוכות תוצגנה החל מה 28.03.18 ועד 01.09.18


"כמו דג במים" (Like a fish in the water)

על דגים, אנשים ומה שביניהם (About fish, people and everything in between in Dudi Shamai's work)


תערוכה של המאייר והקריקטוריסט דודי שמאי ((Dudy Shamay המציגה את "סדרת הדגים" ואת עבודותיו לאורך השנים

"לפני כחמש שנים, פרץ לחיי במפתיע 'ים של דגים' והייתה זו הפעם הראשונה שבה יצרתי ממש "מהבטן" ולא כתוצאה מפרויקט מוזמן. לדגים ש'נולדו' לי יש הרבה מה לומר מהבחינות החברתית, הפוליטית והכלכלית. הם עושים זאת עם קריצה, בטכניקות שונות ומעבירים את המסר שביקשתי להעביר באופן חד ורגשי" (דודי שמאי).

התערוכה "כמו דג במים", של הקריקטוריסט והמאייר דודי שמאי תציג את מגוון עבודתו לאורך 25 שנות יצירה מקריקטורה עיתונאית, דרך איור ספרי ילדים ועד לציורים ולעבודות מדיה-מעורבת- כל אלה מטשטשים את הפער הקיים בין קריקטורה, איור וציור ומרחיבים את גבולות האמנות .

במרכז התערוכה יוצגו עבודות מתוך "סדרת הדגים" עליה הוא שוקד במהלך שש השנים האחרונות.

אוצר : ערן ליטוין

שמאי עושה שימוש בדמות הדג כדי להציב מראה מול פנינו, בני האדם. הדגים אינם שותקים, הם מלאי ביקורת. הוורסטיליות של הדג מאפשרת התייחסות סאטירית. בולטות העבודות שיוצאות מתחום הקריקטורה ופונות לעולם הפנטזיה והדמיון. הדגים מאבדים את המחויבות לתכונותיהם הפיזיות והופכים לעלים, לבעלי חיים שונים ואפילו לאצטדיון כדורגל ולחברי כנסת ומדינת ישראל עצמה.

שמאי הוא בין המאיירים היחידים בארץ שגם היום אינו יוצר באמצעות המחשב אלא ממשיך לעבוד באופן ידני, בעזרת עפרונות, צבעים ומכחולים. בסדרת הדגים הוא החל לשלב חומרים נוספים, כגון גזרי נייר, חתיכות עץ, צדפים, אורז ו"רדי מייד". חומרים אלו מעשירים את העבודות ומוסיפים להן רבדים ועניין.

לפני כעשרים וחמש שנים החלו איוריו של דודי שמאי להתפרסם בעיתונות הארצית. נכון להיום כ-1,500 פורטרטים פוליטיים וקריקטורות העוסקות בענייני השעה, כולם בעלי מסרים מדיניים וחברתיים, התפרסמו בעיתונים כמו "חדשות", "מעריב", "העולם הזה" ועוד.

בשונה מהקריקטורה המסורתית, שמאי אינו מעוות את פניה או משנה את מידות גופה של הדמות אותה הוא מצייר, אלא שומר על קו ריאליסטי. ההומור הייחודי לו בא לידי ביטוי במסר המאויר, ברעיון המדגיש את האבסורד ולא במראה גרוטסקי.

עם הולדת ילדיו גילה את הקסם שבאיור ספרי ילדים. הוא אייר עשרות ספרי ילדים פרי עטם של סופרים ומשוררים בולטים. שמאי פרסם מספר ספרים אותם אייר וכתב, ביניהם ספרי "ידיים מציירות", המנחות באופן נהיר כיצד לצייר דמויות בעזרת כפות הידיים.

בין עיסוקיו הרבים הוא מרצה ומלמד איור וקריקטורה, היה המעצב הראשי של העדלאידע בחולון עיר מגוריו, והציג בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות רבות.


"קריקטורה במדים" ((Cartooniforms


התחרות הדו-שנתית לקריקטורה הומוריסטית ע"ש פרידל שטרן.
התחרות השנה בסימן "קריקטורה במדים" שבה  יוצגו עשרות קריקטורות בנושא הצבא -שצוירו בידי משתתפי התחרות לצד יצירותיה של פרידל שטרן

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס, עורך מדי שנתיים  בשיתוף אק"י, אגודת הקריקטוריסטים הישראלית, את התחרות הדו-שנתית לקריקטורה הומוריסטית ע"ש פרידל שטרן- תחרות לקריקטורות לא פוליטיות המשקפות את הווי הארץ מדי שנתיים.

"לא רק חיוך רחב אלא גם לב רחב היו לגברת הראשונה של הקריקטורה הישראלית. בצוואתה הותירה לנו את עבודותיה האלמותיות, למשמורת, והעניקה לנו את תחרות הקריקטורות נושאת הפרסים על שמה" (נמרוד רשף יו"ר אק"י).

התחרות השנה נושאת את הכותרת "קריקטורה במדים" שבה נקראו יוצרים, מקצוענים וחובבים כאחד, להירתם אל הדף והעיפרון וליצור קריקטורות ברוחה של פרידל שטרן.
בתערוכה יוצגו עשרות קריקטורות בנושא הצבא -שצוירו בידי משתתפי התחרות לצד יצירותיה של פרידל שטרן.

אוצרת התערוכה: מורן פרל קונסטנטין

דמות החייל השתנתה במהלך השנים, אך למרות השינויים בחלוף השנים, צה"ל נשאר   צה"ל.

דמות החייל הישראלי דרך עיניה של פרידל- משעשעת. כאישה המתבוננת על הצבא, היא ידעה לאתר את נקודות התורפה בעולם הגברי ההגמוני של צבא ההגנה לישראל ולהצביע עליהן. מבחינות רבות צה"ל הנו צבא ככל צבאות העולם אך כיאה לצבא ישראלי הוא ניחן באופי הייחודי לו. קריקטורות כדוגמת איש הפריסקופ: "ישנם סוגים שונים של מקצועות על הצוללת. כאן ציירתי את איש הפריסקופ מנסה את מומחיותו בנושא לאו דווקא צבאי" (פרידל שטרן), או נשות החיילים שחוות את חווית השירות של בני זוגן בצורה שונה.

 גם כיום, קריקטורות אלו יכלו להתפרסם כקריקטורות עדכניות, משעשעות ונושכות."קווים לדמותנו"- 70 שנה למדינת ישראל Celebrating Independence 70 between the lines

התערוכה מציגה את התייחסות אמני הקריקטורה ליום העצמאות הישראלי, כמו גם למוטיבים המאפיינים אותו לאורך השנים, מאז הקמת המדינה ועד לימינו אלה. מימי התום והשמחה בשנות החמישים ועד תרבות המנגל של היום, שהתקבעה כחלק בלתי נפרד מהחגיגה.

אוצר התערוכה: נסים חזקיהו.

בין האמנים הוותיקים המוצגים בתערוכה: שמוליק כץ, דוש, זאב, יוסף בס, דני קרמן ועוד.

לצד עבודות הוותיקים, יוצגו גם עבודותיהם של קריקטוריסטים עכשוויים שנוקטים זווית אקטואלית בהתייחסותם לנושא.

בתערוכה קריקטורות הקשורות למעמד ההיסטורי בבית העם, בשדרות רוטשילד בתל אביב, עת הקריא בן-גוריון את מגילת העצמאות והכריז חגיגית על הקמת מדינת ישראל.

למרות שמטבע הדברים, קריקטוריסטים פוליטיים נועדו להגיב על אירועים מעוררי מחלוקת ופולמוס, ולשרבט קווי ביקורת והוקעה כנגד מציאות מעוותת ומרגיזה, כאן לפתע פתאום נולד אירוע היסטורי מכונן, חגיגי ומאחד, המאתגר בייחודיות את אופייה המתבקש של הקריקטורה״ והיא למעשה משקפת את - הקריקטורה החגיגית הממלכתית.

בימי העצמאות הראשונים של המדינה היו המוטיבים המאחדים: הצניעות, הסולידריות והנאיביות. הימים החלוציים דאז של טרום הציניות המרושעת, הסרקזם השופע והפלגנות היוו רקע רגוע מידי לאמני הקריקטורה בארץ, שניסו לאפיין בקווים בודדים את הגנום של הישראליות.

כמו כן, מעצם היותו של ״יום העצמאות״ אירוע נדיר של שיתוף והסכמה לאומית, נוטרל מראש העוקץ הביקורתי המצוי בבסיסה של הקריקטורה. כך יצא שהקריקטורות שהופיעו בעיתונות ערב ימי העצמאות, היוו יותר אילוסטרציות חביבות ומפרגנות מאשר איורים בעלי אמירות נוקבות. יעידו על כך הקריקטורות מאירות הפנים ושופעות הפטריוטיות של שמוליק כץ, פרידל, יוסף בס, זאב, יוסי שטרן ושפע של איורים מפרגנים  בכיכובו של ״שרוליק״ המתולתל, דמותו של הישראלי החדש פרי מכחולו של דוש (קריאל גרדוש), שהפך עד מהרה לאייקון הבלתי מעורער של הישראליות.

לצד השרוליקים למיניהם, החלו להתגבש המרכיבים המסורתיים של ימי העצמאות בהם פטישי הפלסטיק, שרשראות הדגלים, במות הבידור ובהמשך המנגל המיתולוגי.

רק בסוף שנות השבעים, לאחר טראומת מלחמת יום הכיפורים, החלו להתגנב אל הקריקטורות גם הציניות והביקורתיות הפוסט נאיבית על מה שמתחולל במדינה שזה קמה מקרוב.


המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס
רחוב חיים ויצמן 61, חולון.

תאריך פתיחה 28.03.18
תאריך נעילה 01.09.18

שעות פתיחה
יום א סגור
יום ב 10.00 עד 13.00
יום ג 17.00 עד 20.00
יום ד 10.00 עד 13.00
יום ה 17.00 עד 20.00
יום ו סגור
יום שבת 10.00 עד 15.00
מחיר כניסה למוזיאון 15 שח, חייל /סטודנט 10 שח בהצגת תעודה, אזרח ותיק 7 שח בהצגת תעודה, ילד עד גיל 5 חינם
מחיר לתושבי חולון 10 שח בהצגת תעודה
כרטיסים ניתן לרכוש בקופות המוזיאון. טלפון 03-6521849


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תגובות

Subscribe

תוויות

2017 אוכל אוליב אומנות אופנה אופרה אופרה לילדים אוקטוברפסט אוריגמי אוריגמי ישראלי 2 אורית אדר בכר אושילנד אטרקציות אייס מול אייסמול אילת איפור אירועי סיום פסטיבל בשביל היין ה-8 אירועים אלונית אמריקן קולוני אנדלוסית אסף מור יוסף אפריל אקולוגיה ארבעה משלים ומלכה ארוע ארועי פסח ארועים ארועים חינם ארכיאולוגיה של זיכרון אשדוד בול בורגר קינג בוריס אייפמן בילוי ביקורת סרט בירה בית הקונפדרציה בית שיח נשים בלט בציר 24 בשביל היין ה-8 בשר בתי קפה ג'ירו גבעת עסה גולגלות גינוסר גליל גליל מערבי גלריה גלריה בגליל גלריה חולון גן סיפור חדש גשר דאנס 2017 דג על הדן דגים דולפין ים דומינוס דון ג'ובני דון קרלו דוקומנטרי דיאגילב דיאלוג עם הזמן דידו ואניאס דיוקן השואה כיצירה ספרותית האופרה פאוסט האלווין הארנולפינים הביאנלה של ירושלים הגן הבוטני הגן הבוטני בירושלים הגרלה הופעה הופעות הוראות הפעלה החלקה אומנותית החלקה על הקרח המבורגר המבורגרים הפנינג הפנינג תרמילאות הצגה הצגות הצגות פורים הצגת ילדים הקץ של עץ הרצאה הרצאות הרצליה השרון התזמורת האנדלוסית וולנטיינז וולנטיינס ורדי ורטיגו ורתר זובין מהטה זכרון לציון זמר חג חגי תשרי חגיגה חגים חדשות חודש האזרח הותיק חודש הגאווה חווית קולנוע חולון חופש חורף חינם חיפה חלב אם חלה חלום ליל קיץ חמת גדר חנוכה חרמון ט"ו באב ט"ו באב ברמת רחל ט"ו בשבט טאיה טיול טיולים טלויזיה טרמפולינות יגאל בשן יום האשה יום האשה בתיאטרון גשר יום המוזיאונים יום המעשים הטובים יום העצמאות יום השואה יום ירושליים יום ירושלים יום כדור הארץ יין ילאדינו ילדים ינואר יס פלנט יקב יקב אמפורה יקב נטופה ירושלים ירושלים והסביבה ירח מנייר יריד הספרים הבינלאומי 2017 יריד ספרים ישראל כביש 90 כברי כוחו של גורל כינור כליזמר כפר ביקרתם כפר בלום כריסטמס כרמן כשר כתום לא כשר לדינו לה גאזטה להקת המחול הקיבוצית להקת המחול סאו פאולו לוקה צ'יארלה ליזט אלפונסו ליל המדענים 2017 לילה לבן למטייל מאפייה מבוגרים מבצע מבצעים מדיטק מדיטק חולון מה עושות האיילות מהותי מוביקס מודיעין מוזיאון מוזיאון האיסלאם מוזיאון האסלאם מוזיאון הילדים מוזיאון המדע מוזיאון המדע בירושלים מוזיאון העיצוב מוזיאון העיצוב בחולון מוזיאון חולון מוזיאון טיקוטין מוזיאונים מוזיקה מוטורוק מוסיקה מוסיקה קלאסית מופע מופעים בבית הקונפדרציה מזוודות מחול מטבע הדברים מטולה מינוי מלון מלון יולדות מלון רימונים חוף התמרים מלונות מנרה מסיבה מסיבות בסקיי ג'אמפ מסעדה מסעדות מסעדת שף מעלית הזמן מפגשים מצור מרוץ מרחצאות מרכז הארץ מרץ משפחות מתנות נהריה נוער נופש נטול גלוטן נטופה נטיעות ניטן תאי נסיעות נשים נשף מסכות נתניה סאונד סדנאות סדנאות אוריגמי בפסח סדנאות בישול לילדים סדנה סדנת בישול סדנת נקניקיות סוזן דלל סוכות סושי סטנדאפ סיור סיור והצגה סיורים סילבסטר סימפונט רעננה סינמטק סינמטק חולון סינמטק ירושלים סלומה ספא ספורט ספר ספרות סקיי ג'אמפ סרט סרטים עדלוידע עוגות עוגיות המלח של סבתא סולטנה עונה חדשה עונת 2017-2018 באופרה הישראלית עיון עיצוב עכו עמק המעיינות עפיפונים עצמאות עראיס פאוסט פארק טרמפולינות פופאפ פורים פורים בנטופה פורים בסקיי ג'אמפ פיליפ פסקוואה פינגוין פינה באוש פיסול פיצה פלמנקו פלנמקו פמיניזם פנאי פסח פסח 2017 פסח בגליל המערבי פסח בחרמון פסח במוזיאון הישראלי פסח ברובע היהודי פסטיבל פסטיבל ארטישוק ירושלמי פסטיבל בירה פסטיבל האופרה בעכו פסטיבל האשה בחולון פסטיבל הולגאב פסטיבל היין ה-8 פסטיבל טעם הכפר פסטיבל ימי זמר בחולון פסטיבל ישראל פסטיבל ישראל ירושלים 2017 פסטיבל כרמים וטעמים פסטיבל סולם יעקב פסטיבל צלילי ילדות פסטיבל קאן פסטיבל קולנוע פסטיבל קולנוע פרנקופוני פסטיבל שיר השירים פסטיבלים פעילויות פעילויות חינם פעילות פעילות ערב פרימה מילניום רעננה צובה צוק מנרה צייר לי כסא צילומים צעירים צפון צפון הארץ צרכנות צרפת צרפתי קבב קהילה קולינריה קולנוע קומדיה קומיקס קונצרט קונצרט אופרה קונצרט לילדים קיטנה קיטנות קייטנות קייקים קיץ קיץ 2017 קיץ בסקיי ג'אמפ קיר טיפוס קניון קפה קפה לואיז קפה קר קצרין קרוז קריטורה קריקטורה קרית שמונה קרקס קרקס פלונרטין ראש הנקרה ראש השנה ריקוד רמנגאר רמת רחל רענה רעננה שאון חורף שבוע אמנות ומח שבועות שבועות בורטיגו שופינג שייט שירה שעת אופרה לילדים תזמורת תחרות תחרות החלקה אומנותית תיאטרון תיאטרון בובות תיאטרון חולון תיירות תל אביב תל אביב והמרכז תל אביב והסביבה תמר ונתנאל תן למילים תן למלים תערוכה תערוכה חפצים ישנים תערוכות תערוכת האופניים תערוכת חוצות תערוכת יחיד תפריט חדש תרבות תרופות תרמילאות accrorap BBB IBIS NCL sky jump VR Station

Flickr