יום שבת, 6 באוקטובר 2018

יצירות קומיקס של ניצולות שואה במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקסתערוכה ראשונה מסוגה בארץ

אף מבקר לא ישאר אדיש!


"מיליון וחצי" ילדות בשואה בראי הקומיקס"

במסגרת תערוכות חורף 2018
של

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס

בתערוכה:
יצירות הקומיקס הראשונות שנוצרו על ידי ניצולות:

"המסע של תיקה" מאת אסתר שקין

"אנחנו לבדנו"- יצירתה של מרים קאטין

"מתוך האפלה"- סיפורה של הניצולה רבקה כהנא ביצירתו של ג'קי ירחי

לראשונה -קומיקס חרדי, העוסק ביהודי אשכנז וביהודי צפון אפריקה

22 גיליונות של עיתון הקומיקס זנדלוז'נדו שיצר הנער בן ה-15 איוון פולק בגטו טרזין

מאוס - מיצירות הקומיקס החשובות ביותר במאה העשרים שהוכיחה לעולם כולו שז'אנר הקומיקס יכול להיות מסמך אישי נוקב על השואה

חלק מיוחד המוקדש ליומנה של אנה פרנק וסוקר את ההיסטוריה של העיבודים לקומיקס של היצירה כולל עיבודים למנגה וניתוח היומן הגרפי

נקודות מבט מפתיעות, חכמות ומטלטלות של יוצרים  ועבודות נדירות, החל מרומנים גרפיים וסיפורי גבורת-על; סיפורים אוטוביוגרפיים ופסבדו-אוטוביוגרפיים ועד ליצירות מופת ידועות

אוצרת: מיכל פז קלפ

פתיחה 24.10 בשעה 18.30
תאריכים:  24.10.18 – אפריל 2019

המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון
דימוי מוביל לתערוכה--- מישל קישקה


עד כמה שהדבר עשוי להישמע מוזר, קומיקס, ילדים ושואה קשורים יחד בקשר אמיץ ומהותי.

כבר במהלך מלחמת העולם השנייה החלו להופיע יצירות קומיקס שעסקו בחיי הילדים בשואה, ומגמה זו רק הלכה והתעצמה עם השנים. ילדים גיבורים, ילדים לוחמים, ילדים שהיו לקורבנות, ילדים "תליינים", חלומות ילדות, זיכרונות ילדות – כל אלה מופיעים שוב ושוב במדף הקומיקס העוסק בשואה.

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון, יציג החל מתאריך ה-24.10.18 תערוכה ראשונה מסוגה בישראל:  מיליון וחצי - ילדות בשואה בראי הקומיקס, המציגה במרוכז יצירות קומיקס ידועות, נדירות וכאלה שלא הוצגו בעבר ומתייחסות לנושא הרגיש של ילדות בשואה.

תערוכה חשובה זו תפתח בכנס מיוחד: "בועת זיכרון – בנושא קומיקס ושואה" שיתקיים ב-24 באוקטובר 2018 החל משעה 18:30 ויכלול: הרצאות של פרופ' מישל קישקה בנושא קומיקס שואה צרפתי, פרופ' וייסברוד–על היומן הגרפי של אנה פרנק, ד"ר איילה כהן – הרצאה על היומן הגרפי של אנה פרנק. הכניסה חינם.

אוצרת התערוכה: מיכל פז-קלפ,


התערוכה מציגה זוויות הסתכלות שונות על ילדים ועל ילדוּת, ברומנים גרפיים מהארץ ומהעולם, העוסקים בשואה ובוחנת את המגמות המרכזיות ומשמעויותיהן. בתערוכה, יצירות הפונות לקהלים מגוונים (קהל בוגר, קהל צעיר, בני המגזר החרדי ועוד), פרי עטם של אומנים מרכזיים כמו ארט ספיגלמן, ג'ו קיוברט, גרג פק, פסקל קרוסי, מישל קישקה, ארי פולמן, דוד פולונסקי, רותו מודן, אסף חנוכה, אורי פינק ושי צ'רקה, כמו גם של יוצרים צעירים.

כמה מהעבודות נכתבו וצוירו בידי ניצולי שואה; אחרות בידי בני דור שני ושלישי לשואה. חלק מיוחד בתערוכה מוקדש לקומיקס זנדלוז'נדו שנכתב בידי הילד איוון פולאק בגטו טרזין ושרד בשלמותו.

זו לבחון את הדרכים הייחודיות שבהן מטפלת האומנות התשיעית בנושא השואה, ובה בעת הזדמנות לקהלים  צעירים להתוודע לנושא מורכב זה באמצעות העולם הילדים המוכר לו וגיבורים ילדים מעוררי הזדהות ואמפתיה. 

"במהלך העבודה על התערוכה היו לי הרבה רגעים מרגשים," אומרת האוצרת מיכל פז-קלפ, "כמו למשל כשקראתי לראשונה את הקומיקס שיצר איוון פולק, נער בן 15 מגטו טרזין, או מפגשים שהיו לי עם ניצולים שאת עבודותיהם אני מציגה בתערוכה. דרך העבודות זכיתי להציץ אל תוך נפשם של היוצרים ולפגוש נקודות מבט מפתיעות, חכמות ומטלטלות. אחת הגאוות הגדולות שלי בתערוכה היא העושר שלה: מעבודות נדירות שנוצרו במהלך המלחמה ועד דיון בשואת יהודי צפון אפריקה או שימושים במטאפורות מהשואה בדיונים חברתיים עכשוויים. דבר אחד בטוח – הביקור בה לא ישאיר אף אחד אדיש."

יוצרי הקומיקס נאלצו להמתין שנים עד שקיבלו אישור תרבותי לעסוק בשואה. סיפורה של אנה פרנק, שהייתה סמל לקורבנות השואה הצעירים, עמד במרכזם של עיבודים רבים לקומיקס שהחלו להופיע בתחילת שנות השישים במערב, והיה מהסנוניות הראשונות לשואת הילדים בקומיקס העולמי.

אומנם בשנים האחרונות, הודות ליצירות כמו "הדור השני", "הנכס", "המחבוא" ו"אנה פרנק – היומן הגרפי", עלתה המודעות לנושא, אך עדיין מרבית הציבור בישראל לא מעלה בדעתו שקומיקס מסוגל לדון בנושא טעון כמו השואה.

העיסוק בילדות בשואה בראי הקומיקס, מציע מגוון רחב מאוד של עבודות. הדימויים החזותיים, שפעמים רבות מתבססים על תצלומים היסטוריים, מסייעים להציג לקוראים את העבר. אף שנדמה שהצגת דימוי חזותי תהיה קשה יותר לקורא, דווקא השילוב בין המילים לתמונות ממתן את חדות המסר ומאפשר לקורא להכיר את הסיפור, להזדהות עם הדמויות ולעבד את החוויה האישית שלו במפגש עם השואה.

התערוכה תתייחס לקטגוריות ונקודות מבט שונות בהם בחרו יוצרי קומיקס להתייחס לנושא ילדות בשואה:

ילדות לפני השואה
סיפורים רבים המוצגים בתערוכה נפתחים בתיאורים של "החיים שלפני". תיאורים אלו כוללים שגרת יומיום ומאפשרים הצצה אל ההווי האירופי -יהודי ערב מלחמת העולם השנייה. השימוש שנעשה לעתים במקורות ותצלומים היסטוריים המשמשים בסיס ליצירה- יוצרים תחושת מהימנות אצל הקוראים. כך מתפקד הקומיקס כאמצעי תיעודי כאשר הנימה הנוסטלגית, שמלווה לרוב את הצגת העבר, מורגשת במיוחד בתיאורי הילדות. התמימות האבודה הנובעת מהם מעוררת הזדהות בלב קוראים צעירים, ובקרב קוראים מבוגרים. כל אלה מעצימים את הזעזוע שיוצרת אימת המלחמה.

הקורבן
האמצעים החזותיים בקומיקס מחזקים את ההזדהות עם הגיבור שנקלע למצבים קשים, ומעמתים את הקורא עם אותה מציאות. הצבתם של ילדים תמימים אל מול אכזריות של מבוגרים מעצימה את נוכחות הרוע ומדגישה את חוסר האונים של הקורבן, שמעמדו הפיזי והחברתי הנחות אינו מותיר לו כמעט סיכוי מול המבקשים להרע לו.

הניצול והשורד

התליין
לצד הופעותיו הרבות של הילד בקבוצת הנפגעים, שומר הקומיקס מקום גם לילדים מן העֵבר האחר של המתרס – הצד הפוגע. יוצרים שונים אינם חוששים להתמודד עם ייצוג הדור הצעיר של הנאצים ומשתפי הפעולה - מילדים שנוטשים את חבריהם היהודים עם פרסום חוקי הגזע ועד לתוקפנות פעילה של ילדים כלפי ילדים יהודים.


בין העבודות הבולטות שתציג התערוכה:

התערוכה מציגה גם איזכורים ומחוות של יוצרים ישראלים : אורי פינק בחר למקם סיפור של פליטים בעולם העכברים של מאוס, בועז רוסנו שימר את נקודת המבט העכברית בקומיקס שיצר בהשראת הספר האי ברחוב הציפורים מאת אורי אורלב; ומישל קישקה הלך בעקבות ארט ספיגלמן וחשף את סיפורו האישי כבן לאב ניצול שואה. הילדים ביצירות מוצגים כיצורים עדינים ותמימים, הקשר שלהם עם המבוגרים שבחייהם הוא מורכב והשואה נוכחת בחייהם כצל כבד ומאיים.
אנה פרנק – מיומן ליומן גרפי חלק בתערוכה מוקדש ליומנה של אנה פרנק וסוקר את ההיסטוריה של העיבודים לקומיקס של היצירה וניתוח היומן הגרפי.
למעט מקרים ספורים, הגישה הרווחת בעיבודי הסיפור לקומיקס הייתה של תיעוד היסטורי. כאשר הנרטיב הוצג ללא אג'נדות חינוכיות וההתמקדות הייתה בדמותה של אנה ובחוויותיה במסתור. איש מהיוצרים לא התייחס לאמצעי ששימש להעברת הסיפור לקוראים- היומן עצמו. כל זה השתנה בשנת 2017, עם צאתו לאור של היומן הגרפי רעיון זה, שהגו בשנת 2009 קרן אנה פרנק ומשפחת פרנק והופקד בידיהם האמונות של שני היוצרים הישראלים:הבימאי ארי פולמן והמאייר דוד פולונסקי. ליוצרי היומן הגרפי היה חשוב להישאר נאמנים לטקסט, להציג את היושרה של הדמויות, את הדיוק ההיסטורי ואת אמינות העובדות, ובה בעת לשמר את היומן כמסמך בן-זמננו ולנצור את אופיו. הם פיתחו את הנרטיב לפי מבנה היומן המקורי וסיפרו אותו מחדש באמצעות שפת הקומיקס.

זנדלוז'נדו-  ילדים בשואה יצרו קומיקס בעצמם! בתערוכה מוצגים 22 גיליונות הקומיקס זנדלוז'נדו שיצר הנער איוון פולק בן ה-15 בגטו טרזין, והם מובאים בשלמותם, בתרגומה של רות בונדי, באדיבות מוזיאון בית טרזין.

בשנת 1941 הוקם בעיר טרזיינשטט גטו טרזין, שבו ריכזו הגרמנים את יהודי בוהמיה ומורביה . חינוך הילדים והנוער היה חשוב ביותר להנהגת הגטו, ורובו הופקד בידי מדריכים צעירים יוצאי תנועות חלוציות.בגטו ראו אור כעשרה עיתונים לילדים ובני נוער, ובהם העיתון השבועי קמרד ("חבר"), פרי עטם של בנים בני 12‑14 מבית הילדים 609Q. את העיתון ערך ואייר איוון פולאק בן ה‑14 והוא ראה אור ב-22 גיליונות. איוון הקפיד לפרסם בעמוד האחרון של כל גיליון- קומיקס בהמשכים- ששמו זנדלוז'נדו. הקומיקס צויר בצבעים עזים ובסגנון ילדי ותמים, וגולל את הרפתקאותיהם המסעירות של שלושה נהגי מרוצים ממפעל מכוניות, שמצליחים לסכל מזימה של מפעל מכוניות גרמני המנסה לזכות במרוץ במרמה. ציוריו של איוון פולק הם אותנטיים. מכוניות המרוץ, האלופים של מרצדס ואלפא רומיאו ואצטדיון אבוס שהתחרות הגדולה מתקיימת בו, לקוחים כולם מהמציאות.
הגיליון האחרון של העיתון קמרד מסתיים במילים "המשך יבוא", אך למרבה הצער ההמשך המיוחל לא הגיע. כל ילדי חדר 609 Q נשלחו למחנות ריכוז או למחנות עבודה במזרח אירופה, ורק ארבעה מהם נותרו בחיים. איוון פולק, יוצר הקומיקס, נספה במחנה העבודה קאופרינג.

"אנחנו לבדנו"- יצירתה של מרים קאטין ו"המסע של תיקה" מאת אסתר שקין,מספרי הקומיקס הראשונים בעולם שנכתבו וצוירו בידי ניצולים (ניצולות- ששתיהן עדיין בחיים). כמו כן, תוצג היצירה "מתוך האפלה"- סיפורה של הניצולה רבקה כהנא שיצר ג'קי ירחי וכן  עבודה שציירה אלה ליברמן-שיבר מיד אחרי שחרורה מאושוויץ.

עוד תציג התערוכה :מחוות ישראליות לתצלום של הילד מגטו ורשה שצילם קצין האס-אס פרנץ קונרד במהלך פינוי גטו ורשה באביב 1943 וכן לראשונה יוצג קומיקס חרדי, העוסק הן ביהודי אשכנז והן ביהודי צפון אפריקה.

לצד התערוכה "מיליון וחצי" ימשיך המוזיאון להציג את התערוכה  "קווים לדמותנו - 70 שנה למדינת ישראל" שאותה אצר נסים חיזקיהו ואשר מציגה את התייחסות אומני הקריקטורה ליום העצמאות הישראלי והמוטבים המאפיינים אותו לאורך השנים, מאז הקמת המדינה ועד לימינו אלה.


המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס
רחוב חיים ויצמן 61, חולון.

תאריך פתיחה 28.03.18
תאריך נעילה 01.09.18

שעות פתיחה
יום א סגור
יום ב 10.00 עד 13.00
יום ג 17.00 עד 20.00
יום ד 10.00 עד 13.00
יום ה 17.00 עד 20.00
יום ו סגור
יום שבת 10.00 עד 15.00
מחיר כניסה למוזיאון 15 שח, חייל /סטודנט 10 שח בהצגת תעודה, אזרח ותיק 7 שח בהצגת תעודה, ילד עד גיל 5 חינם
מחיר לתושבי חולון 10 שח בהצגת תעודה
כרטיסים ניתן לרכוש בקופות המוזיאון. טלפון 03-6521849
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תגובות

Subscribe

תוויות

2017 אוכל אוליב אומנות אופנה אופרה אופרה לילדים אוקטוברפסט אוריגמי אוריגמי ישראלי 2 אורית אדר בכר אושילנד אטרקציות אייס מול אייסמול אילת איפור אירועי סיום פסטיבל בשביל היין ה-8 אירועים אלונית אמריקן קולוני אנדלוסית אסף מור יוסף אפריל אקולוגיה ארבעה משלים ומלכה ארוע ארועי פסח ארועים ארועים חינם ארכיאולוגיה של זיכרון אשדוד בול בורגר קינג בוריס אייפמן בילוי ביקורת סרט בירה בית הקונפדרציה בית שיח נשים בלט בציר 24 בשביל היין ה-8 בשר בתי קפה ג'ירו גבעת עסה גולגלות גינוסר גליל גליל מערבי גלריה גלריה בגליל גלריה חולון גן סיפור חדש גשר דאנס 2017 דג על הדן דגים דולפין ים דומינוס דון ג'ובני דון קרלו דוקומנטרי דיאגילב דיאלוג עם הזמן דידו ואניאס דיוקן השואה כיצירה ספרותית האופרה פאוסט האלווין הארנולפינים הביאנלה של ירושלים הגן הבוטני הגן הבוטני בירושלים הגרלה הופעה הופעות הוראות הפעלה החלקה אומנותית החלקה על הקרח המבורגר המבורגרים הפנינג הפנינג תרמילאות הצגה הצגות הצגות פורים הצגת ילדים הקץ של עץ הרצאה הרצאות הרצליה השרון התזמורת האנדלוסית וולנטיינז וולנטיינס ורדי ורטיגו ורתר זובין מהטה זכרון לציון זמר חג חגי תשרי חגיגה חגים חדשות חודש האזרח הותיק חודש הגאווה חווית קולנוע חולון חופש חורף חינם חיפה חלב אם חלה חלום ליל קיץ חמת גדר חנוכה חרמון ט"ו באב ט"ו באב ברמת רחל ט"ו בשבט טאיה טיול טיולים טלויזיה טרמפולינות יגאל בשן יום האשה יום האשה בתיאטרון גשר יום המוזיאונים יום המעשים הטובים יום העצמאות יום השואה יום ירושליים יום ירושלים יום כדור הארץ יין ילאדינו ילדים ינואר יס פלנט יקב יקב אמפורה יקב נטופה ירושלים ירושלים והסביבה ירח מנייר יריד הספרים הבינלאומי 2017 יריד ספרים ישראל כביש 90 כברי כוחו של גורל כינור כליזמר כפר ביקרתם כפר בלום כריסטמס כרמן כשר כתום לא כשר לדינו לה גאזטה להקת המחול הקיבוצית להקת המחול סאו פאולו לוקה צ'יארלה ליזט אלפונסו ליל המדענים 2017 לילה לבן למטייל מאפייה מבוגרים מבצע מבצעים מדיטק מדיטק חולון מה עושות האיילות מהותי מוביקס מודיעין מוזיאון מוזיאון האיסלאם מוזיאון האסלאם מוזיאון הילדים מוזיאון המדע מוזיאון המדע בירושלים מוזיאון העיצוב מוזיאון העיצוב בחולון מוזיאון חולון מוזיאון טיקוטין מוזיאונים מוזיקה מוטורוק מוסיקה מוסיקה קלאסית מופע מופעים בבית הקונפדרציה מזוודות מחול מטבע הדברים מטולה מינוי מלון מלון יולדות מלון רימונים חוף התמרים מלונות מנרה מסיבה מסיבות בסקיי ג'אמפ מסעדה מסעדות מסעדת שף מעלית הזמן מפגשים מצור מרוץ מרחצאות מרכז הארץ מרץ משפחות מתנות נהריה נוער נופש נטול גלוטן נטופה נטיעות ניטן תאי נסיעות נשים נשף מסכות נתניה סאונד סדנאות סדנאות אוריגמי בפסח סדנאות בישול לילדים סדנה סדנת בישול סדנת נקניקיות סוזן דלל סוכות סושי סטנדאפ סיור סיור והצגה סיורים סילבסטר סימפונט רעננה סינמטק סינמטק חולון סינמטק ירושלים סלומה ספא ספורט ספר ספרות סקיי ג'אמפ סרט סרטים עדלוידע עוגות עוגיות המלח של סבתא סולטנה עונה חדשה עונת 2017-2018 באופרה הישראלית עיון עיצוב עכו עמק המעיינות עפיפונים עצמאות עראיס פאוסט פארק טרמפולינות פופאפ פורים פורים בנטופה פורים בסקיי ג'אמפ פיליפ פסקוואה פינגוין פינה באוש פיסול פיצה פלמנקו פלנמקו פמיניזם פנאי פסח פסח 2017 פסח בגליל המערבי פסח בחרמון פסח במוזיאון הישראלי פסח ברובע היהודי פסטיבל פסטיבל ארטישוק ירושלמי פסטיבל בירה פסטיבל האופרה בעכו פסטיבל האשה בחולון פסטיבל הולגאב פסטיבל היין ה-8 פסטיבל טעם הכפר פסטיבל ימי זמר בחולון פסטיבל ישראל פסטיבל ישראל ירושלים 2017 פסטיבל כרמים וטעמים פסטיבל סולם יעקב פסטיבל צלילי ילדות פסטיבל קאן פסטיבל קולנוע פסטיבל קולנוע פרנקופוני פסטיבל שיר השירים פסטיבלים פעילויות פעילויות חינם פעילות פעילות ערב פרימה מילניום רעננה צובה צוק מנרה צייר לי כסא צילומים צעירים צפון צפון הארץ צרכנות צרפת צרפתי קבב קהילה קולינריה קולנוע קומדיה קומיקס קונצרט קונצרט אופרה קונצרט לילדים קיטנה קיטנות קייטנות קייקים קיץ קיץ 2017 קיץ בסקיי ג'אמפ קיר טיפוס קניון קפה קפה לואיז קפה קר קצרין קרוז קריטורה קריקטורה קרית שמונה קרקס קרקס פלונרטין ראש הנקרה ראש השנה ריקוד רמנגאר רמת רחל רענה רעננה שאון חורף שבוע אמנות ומח שבועות שבועות בורטיגו שופינג שייט שירה שעת אופרה לילדים תזמורת תחרות תחרות החלקה אומנותית תיאטרון תיאטרון בובות תיאטרון חולון תיירות תל אביב תל אביב והמרכז תל אביב והסביבה תמר ונתנאל תן למילים תן למלים תערוכה תערוכה חפצים ישנים תערוכות תערוכת האופניים תערוכת חוצות תערוכת יחיד תפריט חדש תרבות תרופות תרמילאות accrorap BBB IBIS NCL sky jump VR Station

Flickr