יום ראשון, 13 בינואר 2019

נשף מסכות מאת ורדי באופרה הישראלית 7-22 בפברואר


"נשף מסכות"
מאת ורדי
באופרה הישראלית:
בניצוחו של מאסטרו דניאל אורן
ובבימויו של מיכאל זנאנייצקי

אהבה אסורה, מזימות בשלטון ורצח

7-22 בפברואר 2019 בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ') תל – אביב
 
נשף מסכות צילום יוסי צבקר

האופרה הישראלית תעלה בחודש פברואר את האופרה האהובה "נשף מסכות" מאת ורדי בהפקה מרהיבה בניצוחו של מאסטרו דניאל אורן ובבימויו של הבמאי הפולני מיכאל זנאנייצקי.
חילופי זהויות, אהבה אסורה, מזימות וקונספירציות בשלטון, ששיאם התנקשות בעיצומו של נשף מסכות רב משתתפים – עומדים במרכז עלילת האופרה הידועה של ורדי.
נשף מסכות היא דרמה אינטנסיבית שממצה כמה מהנושאים שורדי עסק בהם בכל האופרות שלו. קנאה, בגידה ונקמה מניעים את העלילה שמוכרעת בסופו של דבר על ידי גורל טרגי בלתי ניתן לעצירה. כמו ברבות מהאופרות של ורדי, האהבה האסורה מעולם לא מתממשת בשל המוסריות ותחושת החובה האישית והפוליטית של הגיבור, אך המידע הזה מתגלה מאוחר מדי. התשוקה והקנאה האנושית שוב גוברות על ההיגיון, ומובילות למוות עצוב ומיותר שיכול היה להימנע. מוטיב הגורל של ורדי נוכח בצורה חזקה גם כאן, כאשר המכשפה אולריקה חושפת את נבואת הרצח כבר בתחילת האופרה ואף רומזת לקהל מי עתיד לבצע את הרצח, כל זאת כמובן – בלי ידיעתו של הגיבור.
האופרה מגוללת את סיפורו של ריקרדו, מושל בוסטון, אשר מאוהב באמליה, אשת יועצו האישי, רנאטו. לקראת נשף מסכות העומד להיערך בקרוב, מגיעה לאוזניו של המושל אזהרה כי יש מזימה לרוצחו. הוא מתעלם מהאזהרות ובטוח באהבת עמו. גם מגדת העתידות אולריקה מזהירה אותו כי יירצח בקרוב. הקושרים נגד המלך, טום וסמואל, מנסים להוציא את הרצח אל הפועל כשיוצא המלך בתחפושת לפגוש את אמיליה באישון לילה. נסיון הרצח נכשל אך רנאטו מגלה שאמליה  אשתו מאוהבת במושל והוא מחליט לרצוח אותו. כשמגיעה ההזמנה לנשף המסכות מתכנן רנאטו להפוך את הנשף למחול המוות של ריקרדו. המושל, שמבין כי אהבתו לאמליה בלתי אפשרית, ממנה את רנאטו לשגריר באנגליה, ומכין עצמו לכך שנשף המסכות יהיה הפעם האחרונה בה יפגוש את אהובתו. אך הוא אינו מספיק לבשר לרנאטו על המינוי לפני הנשף. אמליה, שחשה בסכנה הקרבה, מנסה להזהיר את המושל, ומתחננת כי יסתלק מהנשף לפני שיהרגו אותו, אך הוא אינו שועה להפצרותיה. כשהם מתחבקים בפעם האחרונה, רוצח רנאטו את ריקרדו, שתוך כדי גסיסתו מראה לרוצחו את צו המינוי למשרתו החדשה ואומר לו כי אשתו נשארה נאמנה לו והוא מעניק מחילה לקושרים נגדו – רגע לפני מותו.
ההפקה שעולה באופרה הישראלית מתמקדת בהיבטים הפוליטיים של היחסים בין השליט לנתיניו, ומבוססת על התפיסה החברתית הביקורתית של ורדי כפי שבאה לידי ביטוי ברבות מהאופרות שלו. ריקרדו הוא לא גבר מאוהב אלא שליט עריץ ורודן שעסוק בהאדרת שמו וכוחו. הוא יוצר שלטון של דיכוי וניצול של העם מה שמוביל לבסוף להתפרצות האלימה נגדו. רנאטו, שמתחיל את האופרה כעוזרו הנאמן, עובר מטמורפוזה במהלך האופרה כאשר ה"אמת" מתגלה לו בהדרגה והוא מבין שהוא משרת את הכוח הלא נכון. הוא מחליט "לעבור מחנה" ולשרת את העם, החלטה ששיאה הוא הרצח של ריקרדו. עיצוב ההפקה יוצר עולם אסתטי שמזכיר משטרים טוטליטריים מודרניים, עם שימוש בצבע האדום כמוטיב שזורק את הצופה לעולמות קומוניסטיים של המאה ה- 20. 
הבמאי מיכאל זנאנייצקי מטמיע את הדרמה האנושית בתוך דרמה חברתית ופוליטית רחבה ונוקבת, שמעצימה את הרלוונטיות של האופרה:  "השאלה המרכזית באופרה," הוא אומר, "היא למה כולם רוצים להרוג את ריקרדו. מדובר הרי בגיבור אופראי חיובי, טנור מאהב עם אריות יפות.  לדעתי הסיבה היא שריקרדו הוא בעצם דיקטטור עריץ, תאב כח ושררה המקיף עצמו במרגלים ויועצי סתרים מתוך מטרה לכפות את שלטון היחיד שלו על העם. הקושרים רואים לנגד עיניהם את השליט שנהנה להסתובב בין בני עמו, להצטלם עם ילדים ונשים בזמן שהמשטרה החשאית שלו מעלימה אזרחים ורוצחת אנשים. הוא דואג שיבנו פסלים בדמותו ויציירו פורטרטים שיאדירו את שמו ובעצם מאוהב אך ורק בכוח שלו. לכן אני לא מאמין שריקרדו באמת מסוגל לאהוב. הוא מנסה להרחיק את עצמו מאהבתו לאמליה לא בגלל שהוא מבין שזו אהבה אסורה אלא בגלל שהוא מאוהב בראש ובראשונה בכח של עצמו, בדמותו של הרודן. לכן הסוף של האופרה מסמל בעצם את המהפכה של בני העם, את נפילת הרודנים. הניצחון הוא של הכח החדש במדינה החדשה, של העם שחוגג את סוף העריצות."
 
נשף מסכות צילום יוסי צבקר
נסיבות כתיבתה של האופרה מצביעות על הרלוונטיות של המדיום האופראי בימיו של ורדי, ועל הקשר ההדוק שרווח בין פוליטיקה ואמנות: האופרה עברה כמה גלגולים במהלך כתיבתה וזאת בשל צנזורה חמורה מצד השלטון. בגרסה המקורית שכתב ורדי, האופרה מתרחשת בשוודיה והגיבור הוא גוסטב, מלך שוודיה. גרסה זו התבססה על דמויות אמיתיות בתקופת שלטונו של המלך גוסטב השלישי. אלא שהצנזורה, שוורדי שבע ממנה מרורים לאורך כל דרכו האמנותית, לא הסכימה בשום אופן להתיר אופרה בה נרצח מלך על הבמה. העניין הגיע עד כדי התדיינות בבתי משפט כשהמלחין תובע פיצויים מבית האופרה בנפולי אשר חשש מגזרותיו של הצנזור, וגנז את האופרה. בסופו של דבר החליט ורדי לשנות את מקום העלילה לאמריקה, והגיבור הפך לריקרדו מושל בוסטון. האופרה הועלתה לראשונה ברומא, ב-17 בפברואר 1859 וזכתה להצלחה גדולה. ורדי נקרא אל הבמה עשרים פעם. לימים איטליה התאחדה, הצנזורה רפתה ואפילו נעלמה כליל, אך בכל זאת, ורדי בחר שלא להחזיר את האופרה למקומה וזמנה המקוריים – שבדיה
ורדי הלחין את האופרה במבנה הדרמטי והקולי המוכר בעת ההיא בה סיפור האהבה בין הסופרן לטנור נקטע על ידי הבריטון. אך הוא הוסיף למבנה זה גם את דמות המצו סופרן הצוענייה (כמו אזוצ'נה באופרה הטרובדור) בקול נמוך במיוחד המאופיין בצבע כהה שמעצים את האימהבדבריה כאשר היא מבשרת על עתידו העגום של ריקרדו. ולראשונה באופרות שלו הוצגה דמות של סופרן קולורטורה עבור המשרת אוסקר, תפקיד מכנסיים מלא שובבות ושמחת חיים שעם שתי האריות מלאות ההומור שכתב עבורו ורדי, מעניק מעט עליצות מוסיקלית קלילה בדרמה הכבדה והרת הגורל.
באופרה משתתפים: מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתן שמייסר, תזמורת האופרה - התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, רקדנים וצוות סולנים ישראלי ובינלאומי.
צוות הזמרים כולל את : גוסטבו פורטה וולנטין דיטיוק (ריקרדו), אירה ברטמן ואירינה מורבה (אמליה), יונוץ פאסקו ואלכסנדר אלייב (רנאטו), אגונדה קולאבה ויוליה מניבאאבה (אולריקה), הילה בג'יו ודנאה קונטורה (אוסקר), איבו סטנצ'ב ונח בריגר (טום), קרלו סטריולי וולדימיר בראון (סאם), עודד רייך ויאיר פולישוק (סילבנו), איתן דרורי (שופט), אשרי שגב (משרת).
תאריכים

חמישי 07/02/2019 20:00, שישי 08/02/2019 13:00, שבת 09/02/2019 20:00, שני 11/02/2019 20:00, שלישי 12/02/2019 20:00,
חמישי 14/02/2019 20:00, שישי 15/02/2019 13:00, שבת 16/02/2019 20:00, ראשון 17/02/2019  18:00, רביעי 20/02/2019 20:00,
שישי 22/02/2019 13:00

מחירי כרטיס: 195-445 ₪
שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך כחצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב

סיורים מאחורי הקלעים כשעה וחצי לפני תחילת מופע יתקיימו בתאריכים הבאים: 11.2, 12.2, 14.2, 20.2 (כרוך בתשלום של 25 ₪)

טוקבקים לאחר סיום האופרה יתייקמו בתאריכים הבאים: 11.2, 12.2, 14.2, 17.2, 20.2 (הכניסה חופשית)

להזמנת כרטיסים: 03-692777, www.israel-opera.co.il
ההצגות מתקיימות בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ')
שד' שאול המלך 19, תל-אביב

קרדיטים באנגלית


Giuseppe Verdi

Libretto: Antonio Somma

Daniel Oren conducts Verdi’s popular opus with an improbable love story, a grandiose ball and murder derived by blind revenge.
  
Conductor     Daniel Oren
Director          Michal Znaniecki
Set Designer Luigi Scoglio
Costume Designer  Joanna Medynska
Lighting Designer    Bugomil Palewicz
Choreographer         Katarzyna Aleksander Kmeic
Revival Choreographer      Regina Alexandrovskaya


 Soloists:

Riccardo       Gustavo Porta
Valentyn Dytiuk
Amelia           Ira Bertman
Irina Moreva
Renato          Ionut Pascu
Alexander Aliev
Ulrica
Agunda Kulaeva
Yulia Mennibaeva
Oscar
Hila Baggio
Danae Kontora
Tom
Ivo Stanchev
Noah Briger
Sam
Carlo Striuli
Vladimir Braun
Silvano
Oded Reich
Yair Polishook
Judge
Eitan Drori
Servant
Oshri Segev


The Israeli Opera Chorus

Chorus Master: Ethan Schmeisser

The Opera Orchestra - The Israel Symphony Orchestra Rishon LeZion

Sung in Italian

English and Hebrew Surtitles
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תגובות

Subscribe

תוויות

2017 אוכל אוליב אומנות אופנה אופרה אופרה לילדים אוקטוברפסט אוריגמי אוריגמי ישראלי 2 אורית אדר בכר אושילנד אטרקציות אייס מול אייסמול אילת איפור אירועי סיום פסטיבל בשביל היין ה-8 אירועים אלונית אמריקן קולוני אנדלוסית אסף מור יוסף אפריל אקולוגיה ארבעה משלים ומלכה ארוע ארועי פסח ארועים ארועים חינם ארכיאולוגיה של זיכרון אשדוד בול בורגר קינג בוריס אייפמן בילוי ביקורת סרט בירה בית הקונפדרציה בית שיח נשים בלט בציר 24 בשביל היין ה-8 בשר בתי קפה ג'ירו גבעת עסה גולגלות גינוסר גליל גליל מערבי גלריה גלריה בגליל גלריה חולון גן סיפור חדש גשר דאנס 2017 דג על הדן דגים דולפין ים דומינוס דון ג'ובני דון קרלו דוקומנטרי דיאגילב דיאלוג עם הזמן דידו ואניאס דיוקן השואה כיצירה ספרותית האופרה פאוסט האלווין הארנולפינים הביאנלה של ירושלים הגן הבוטני הגן הבוטני בירושלים הגרלה הופעה הופעות הוראות הפעלה החלקה אומנותית החלקה על הקרח המבורגר המבורגרים הפנינג הפנינג תרמילאות הצגה הצגות הצגות פורים הצגת ילדים הקץ של עץ הרצאה הרצאות הרצליה השרון התזמורת האנדלוסית וולנטיינז וולנטיינס ורדי ורטיגו ורתר זובין מהטה זכרון לציון זמר חג חגי תשרי חגיגה חגים חדשות חודש האזרח הותיק חודש הגאווה חווית קולנוע חולון חופש חורף חינם חיפה חלב אם חלה חלום ליל קיץ חמת גדר חנוכה חרמון ט"ו באב ט"ו באב ברמת רחל ט"ו בשבט טאיה טיול טיולים טלויזיה טרמפולינות יגאל בשן יום האשה יום האשה בתיאטרון גשר יום המוזיאונים יום המעשים הטובים יום העצמאות יום השואה יום ירושליים יום ירושלים יום כדור הארץ יין ילאדינו ילדים ינואר יס פלנט יקב יקב אמפורה יקב נטופה ירושלים ירושלים והסביבה ירח מנייר יריד הספרים הבינלאומי 2017 יריד ספרים ישראל כביש 90 כברי כוחו של גורל כינור כליזמר כפר ביקרתם כפר בלום כריסטמס כרמן כשר כתום לא כשר לדינו לה גאזטה להקת המחול הקיבוצית להקת המחול סאו פאולו לוקה צ'יארלה ליזט אלפונסו ליל המדענים 2017 לילה לבן למטייל מאפייה מבוגרים מבצע מבצעים מדיטק מדיטק חולון מה עושות האיילות מהותי מוביקס מודיעין מוזיאון מוזיאון האיסלאם מוזיאון האסלאם מוזיאון הילדים מוזיאון המדע מוזיאון המדע בירושלים מוזיאון העיצוב מוזיאון העיצוב בחולון מוזיאון חולון מוזיאון טיקוטין מוזיאונים מוזיקה מוטורוק מוסיקה מוסיקה קלאסית מופע מופעים בבית הקונפדרציה מזוודות מחול מטבע הדברים מטולה מינוי מלון מלון יולדות מלון רימונים חוף התמרים מלונות מנרה מסיבה מסיבות בסקיי ג'אמפ מסעדה מסעדות מסעדת שף מעלית הזמן מפגשים מצור מרוץ מרחצאות מרכז הארץ מרץ משפחות מתנות נהריה נוער נופש נטול גלוטן נטופה נטיעות ניטן תאי נסיעות נשים נשף מסכות נתניה סאונד סדנאות סדנאות אוריגמי בפסח סדנאות בישול לילדים סדנה סדנת בישול סדנת נקניקיות סוזן דלל סוכות סושי סטנדאפ סיור סיור והצגה סיורים סילבסטר סימפונט רעננה סינמטק סינמטק חולון סינמטק ירושלים סלומה ספא ספורט ספר ספרות סקיי ג'אמפ סרט סרטים עדלוידע עוגות עוגיות המלח של סבתא סולטנה עונה חדשה עונת 2017-2018 באופרה הישראלית עיון עיצוב עכו עמק המעיינות עפיפונים עצמאות עראיס פאוסט פארק טרמפולינות פופאפ פורים פורים בנטופה פורים בסקיי ג'אמפ פיליפ פסקוואה פינגוין פינה באוש פיסול פיצה פלמנקו פלנמקו פמיניזם פנאי פסח פסח 2017 פסח בגליל המערבי פסח בחרמון פסח במוזיאון הישראלי פסח ברובע היהודי פסטיבל פסטיבל ארטישוק ירושלמי פסטיבל בירה פסטיבל האופרה בעכו פסטיבל האשה בחולון פסטיבל הולגאב פסטיבל היין ה-8 פסטיבל טעם הכפר פסטיבל ימי זמר בחולון פסטיבל ישראל פסטיבל ישראל ירושלים 2017 פסטיבל כרמים וטעמים פסטיבל סולם יעקב פסטיבל צלילי ילדות פסטיבל קאן פסטיבל קולנוע פסטיבל קולנוע פרנקופוני פסטיבל שיר השירים פסטיבלים פעילויות פעילויות חינם פעילות פעילות ערב פרימה מילניום רעננה צובה צוק מנרה צייר לי כסא צילומים צעירים צפון צפון הארץ צרכנות צרפת צרפתי קבב קהילה קולינריה קולנוע קומדיה קומיקס קונצרט קונצרט אופרה קונצרט לילדים קיטנה קיטנות קייטנות קייקים קיץ קיץ 2017 קיץ בסקיי ג'אמפ קיר טיפוס קניון קפה קפה לואיז קפה קר קצרין קרוז קריטורה קריקטורה קרית שמונה קרקס קרקס פלונרטין ראש הנקרה ראש השנה ריקוד רמנגאר רמת רחל רענה רעננה שאון חורף שבוע אמנות ומח שבועות שבועות בורטיגו שופינג שייט שירה שעת אופרה לילדים תזמורת תחרות תחרות החלקה אומנותית תיאטרון תיאטרון בובות תיאטרון חולון תיירות תל אביב תל אביב והמרכז תל אביב והסביבה תמר ונתנאל תן למילים תן למלים תערוכה תערוכה חפצים ישנים תערוכות תערוכת האופניים תערוכת חוצות תערוכת יחיד תפריט חדש תרבות תרופות תרמילאות accrorap BBB IBIS NCL sky jump VR Station

Flickr